Ostrov Vir (italsky Puntadura) je jedním ze 300 ostrovů a ostrůvků zadarského souostroví. Ostrov je 22. největším chorvatským ostrovem. Jeho délka je 10,12 km a v nejširším místě má 4,25 km. Délka pobřeží je 31 km. Nejvyšší bod ostrova je kopec Barbenjak s výškou 115 m a následuje vrch Bandira s výškou 112 m. n. m.
Vir se nachází na cípu severozápadní části Zadarské župy, pouhých 25 kilometrů od regionálního centra Zadaru. Severní a částečně východní strana Viru směřuje k ostrovu Pag, pohoří Velebit a historickému městu Nin. Západní a jižní strana Viru je spojena s pevninou 378 m dlouhým mostem. Most byl otevřen 24. dubna 1976 a vytvořil skvělé podmínky pro hospodářský a turistický rozvoj ostrova. Podle sčítání obyvatel z roku 2011 má Vir přes 3000 obyvatel. Je to jeden z mála ostrovů Jadranu, který se nevylidňuje, ale naopak se zde počet lidí neustále zvyšuje.
Nejoblíbenější ostrov v Chorvatsku
Ostrov Vir se pravidelně umísťuje v žebříčku nejoblíbenějších chorvatských dovolenkových destinací. V roce 2021 se objevil dokonce na 3. místě (za Rovinj a Porečí).
Celoroční slunečno a teplo
Z hlediska klimatu patří Vir do typické středomořské oblasti. Zvláštností je silný vliv severovýchodního větru bóry (chorvatsky "bura") v zimním období a v menší míře vliv jižního větru (jugo). Charakteristiky středomořské podnebí se odráží také ve srážkách. Deště jsou více přítomné v zimě, nejvíce na konci podzimu a vzácně v letním období. Příjemný je také vysoký počet slunečných dní - za rok je jich cca 300. Průměrná roční teplota vzduchu je 15°C. Průměrná teplota v červenci je 24,5°C a v lednu 6,5°C.
Olivové háje, fíky, vinná réva
V druhé polovině minulého století obyvatelé Viru vysadili borovice, které dnes představují velkou část zalesněných oblastí na ostrově. Ze středomořských kultur na Viru převládá vinná réva a fíky. V poslední době jsou k vidění rychle se rozšiřující olivové háje.
Pláže
Virské pláže se vyznačují dokonalou čistotou a vynikající kvalitou moře. Celý ostrov Vir je jedna velká pláž a četné zátoky Viru skrývají dosud neobjevená kouzla nedotčené přírody. Většina pláží se nachází u borového lesa, obklopeného středomořskými rostlinami.
Břehy Viru jsou poměrně členité. Má velké množství menších zátok a mysů. Na severní straně mysu Rastavac ve východním a jihovýchodním směru se táhnou zátoky Duboka draga, Svrdljača, Radnjača, Biskupljača, Smratine, Velika Slatina, Brdonja, Mala Slatina, Lučica, Žitna, Poprastina, Svinja, Vruljice, Gornja Prezida a Plotine. Podél jižního pobřeží, od mysu Vrulja směrem na jihovýchod se řadí zátoky Kosička (Ugljevace), Ženska, Juriča, Rasovača, Stinice (u Baraky), Meka, Srpljica a Pedinka. V zátoce Privla vynikají tyto zátoky: Brusela (Pod Kaštelino), Sapavac, Jadro, Radovanjica, Luka, Japnenica a Donja Prezida.
Hlavní městská pláž Jadro
Pláž Jadro se nachází na jižní straně ostrova nedaleko samotného centra Viru. Je to hlavní pláž, která je charakteristická oblázkovým a písčitým mořským dnem a na pobřeží betonem a štěrkem. Celá promenáda je obklopena zelení a podél pláže jsou umístěny lavičky k odpočinku. K zapůjčení jsou vodní skútry (Jet-Ski), nebo šlapadla. Pláž má bohatou nabídku restaurací a plážových barů, kde si můžete vychutnat nejrůznější pokrmy a osvěžující nápoje, nebo zmrzlinu. Podél pláže jsou sprchy, převlékárny, slunečníky a lehátka. Parkování je na této pláži zpoplatněno. Pláž je ideální pro všechny věkové kategorie, včetně nejmenších dětí.